D554
1989, 15. květen, Praha. – Dopis vládě ČSSR k utajovanému projektu těžby zlata u Mokrska metodou kyanidového loužení a o jejím riziku pro životní prostředí. (Dokument č. 39/89)
Případ Mokrsko?
Těžba zlata a rudné hornictví mají v našich zemích svou dlouhou a bohatou tradici. Po staletí exploatovaná ložiska se ale postupně vyčerpala, těžba upadala. Avšak v posledních dvaceti letech – také v souvislosti s růstem cen zlata a dalších rud na světových trzích – se způsob využívání domácího surovinového bohatství začal přehodnocovat. V době, kdy se ve světě a především v Evropě prosazují nejrůznější úsporná opatření a kdy se klade důraz na využívání i menších místních zdrojů energie a surovin, je to pochopitelné. Je však třeba dbát na to, aby při této činnosti nedocházelo jen k dalšímu zhoršování životního prostředí.
Podle nám dostupných informací hodlá nyní čs. vláda uzavřít s jednou australskou firmou kontrakt na otevření a využívání ložiska zlata u Mokrska ve středním Povltaví. Předpokládá se, že zlatonosná ruda uložená v místních horninách by se těžila povrchovým způsobem a zlato by se z ní získávalo technologií tzv. dynamického kyanidového loužení. A dostáváme se ke kameni úrazu, k závažné otázce: Jaký to bude mít dopad na životní prostředí? Situaci navíc komplikuje naprostý nedostatek informací a značný stupeň utajení celého projektu. Dosud jedinou oficiální informaci našel čtenář v časopise Geologický průzkum z listopadu loňského roku. Ta se ekologickou problematikou zabývá jen okrajově a velice stručně: prý bude všechno v pořádku.
Navzdory chybějícím informacím však vycházejí na povrch některé skutečnosti, jež o smysluplnosti a hlavně bezpečnosti celého projektu vzbuzují vážné obavy:
- Projekt je inspirován „obdobnou“ těžbou v Austrálii, USA a Jihoafrické republice, kde to však rozsáhlá teritoria s téměř nulovou hustotou zalidnění celkem bezpečně umožňují. Středočeský kraj má ale hustotu obyvatelstva daleko větší (104 obyvatel na km2) a inkriminovaná oblast s nedalekou slapskou přehradou navíc představuje významné rekreační zázemí pro Prahu a Příbram.
- Co do množství zlata není ložisko rozhodně zanedbatelné. Představuje asi největší ověřenou ložiskovou akumulaci zlata v Českém masivu a snese srovnání i ve světovém měřítku. Protože však těžba pod hladinou Slapské přehrady je přece jen riskantní a celé ložisko tudíž nelze plně využít, požaduje se k dosažení rychlého efektu těžba 1 mil. tun nezpracované zlatonosné horniny za rok, tedy objem vskutku nemalý. Vyvstává otázka, co s odpadem, když možnost jeho sekundárního využití je přinejmenším problematická.
- Hornina má totiž být zpracovávána technologií dynamického kyanidového loužení. Předpokládá to její rozemletí na velice jemná zrnka, která ve formě odpadních kalů budou představovat nejen obrovskou masu, ale mohou i bezprostředně ohrozit podzemní vody a slapské jezero, protože neutralizace kyanidů trvá desítky let a laboratorní zkoušky prokázaly jen neúplnou účinnost jejich odstranění z odpadních kalů (92 %). Naprosto nedůvěryhodně a z ekologického hlediska nezasvěceně pak vyznívá tvrzení předsedy Českého geologického úřadu JUDr. Jana Pravdy v rozhovoru pro časopis Vesmír (1989, č. 4), že z jezera „se do podzemních vod nedostane ani kapka kyanidu“.
- Ekologická problematika těžby nebyla v předchozích etapách projektu vůbec zkoumána; v Ústavu krajinné ekologie ČSAV v Českých Budějovicích byl dle našich údajů vyžádán toliko posudek, který vzhledem k naprostému nedostatku vstupních údajů o technologii a těžbě byl zcela nezávazný a kusý. V únoru letošního roku měl být během pouhých dvou týdnů (!) vypracován – po konzultacích s australskou firmou – posudek nový. Je však utajen a jeho obsah není znám.
- Celý projekt se ekonomicky opírá o cenu zlata ve světě koncem roku 1987 (480–450 US $ za trojskou unci). K 1. 2. 1989 však jeho cena poklesla na 380 US $ za unci. Příznačný pro naše hospodářství je i způsob krytí ekonomických nákladů na těžbu, které mají představovat 1/2 a 1/3 z celkového zisku. Na nutná první zařízení má australská firma čs. straně zapůjčit asi 70 mil. US$ ve formě ryzího zlata, které bude během prvních tří let těžby vráceno ve stejném množství, nehledě na světové ceny…
Proslýchá se, že dohoda s australskou firmou má být uzavřena již v květnu. Co je na tom pravdy, nevíme. Má-li se však přistoupit k brzké realizaci projektu, pak se domníváme, že je nanejvýš potřebné začít se vážně zabývat i jeho ekologickou problematikou. A nejen to, jsme také názoru, že s celou věcí by měla být pravdivě a důkladně seznámena i naše veřejnost a že by jí mělo být umožněno, aby se k projektu, který může narušit jednu z hlavních rekreačních oblastí v Čechách, mohla i svobodně vyslovit.
Charta 77 není dostatečně kompetentní, aby posoudila účelnost i rizika tohoto projektu. To je věcí odborníků. Veřejnost má právo vědět, jaká rizika podstupuje, a měla by mít i právo se k nim – pokud existují – vyjádřit. Mnohé nasvědčuje tomu, že naše hospodářství je dnes ochotné získávat devizy za každou cenu. Zkušenosti uplynulých let, kdy jsme si v důsledku mnoha jednostranně nahlížených plánů či jen sobeckého velikášství nakupili již tak obtížně řešitelné problémy, však varují.
Tomáš
Hradílek, Dana Němcová,
Saša Vondra
mluvčí Charty 77
Na vědomí: Geoindustria, s. p. Praha; Vesmír; Nika; ČTK a jiné tiskové agentury.
Zdroj
- Informace o Chartě 77, roč. 12 (1989), č. 11, s. 5–6.
Zkráceně
- In: Listy, roč. 19, č. 4 (srpen 1989), s. 95.
Pole
Název | Hodnota |
---|---|
Řada | Dokumenty Charty 77 |
Den | 15 |
Měsíc | 5 |
Rok | 1989 |
Zpracovaný | true |
OCR | false |