Vzpomínka na Petra Přibíka

Jako vzpomínku na nedávno zesnulého Petra Přibíka, dlouholetého redaktora RFE a diplomata, přinášíme stručný životopisný medailon.

Petr Přibík
Foto: Česká televize

3. ledna 2014 v ranních hodinách zemřel Petr Přibík. Jeho jméno bylo mnohým známé z řady komentářů a rozhovorů, zejména k problematice Středního východu, těm starším pak rovněž z příspěvků vysílaných Rádiem Svobodná Evropa (pod pseudonymem Petr Langer).

Narodil se v roce 1937. Původním povoláním byl chemik, ale po odchodu do emigrace v roce 1965 si doplnil při práci vzdělání studiem dějin jižní a jihovýchodní Evropy. V německém exilu pak 28 let pracoval jako redaktor Rádia Svobodná Evropa. Po pádu komunistického režimu uplatnil své zkušenosti a jazykové i jiné znalosti ve službách ministerstva zahraničních věcí. Vrcholem jeho diplomatické kariéry byly posty velvyslance zejména v Pákistánu a Afgánistánu. V 90. letech působil také jako chargé d’affaires na Kubě, avšak pro jeho přílišnou angažovanost (společně s jeho manželkou a synem) ve prospěch kubánské opozice mu nakonec státní úřady v Havaně odmítly udělit souhlas stát se zde českým velvyslancem (oficiálně byly č. vládou jako důvod uvedeny zdravotní potíže). Později přijal místo ambasadora v Kábulu a na přelomu let 1999 a 2000 v Pákistánu. Tam v rámci své funkce řešil mnoho záležitostí, nejznámější a nejobtížnější byl případ vraždy dvou českých turistů na severu Pákistánu v roce 2001.

V roce 2002 byl P. Přibík pro neshody s ministerstvem zahraničí šéfem resortu J. Kavanem odvolán z ambasády v Islámábádu pro údajný odmítavý postoj k instrukcím nadřízeného orgánu. Média však tento krok interpretovala jako pomstu vlády za to, že P. Přibík kritizoval české politiky kvůli zrušení dlouho plánované návštěvy v Kábulu.

Poté se zčásti vrátil ke své profesi novináře a publicisty – zasvěceně a erudovaně komentoval i vysvětloval události, které se odehrávaly v oblastech, kde působil – zejména na Středním východě.

O Petru Přibíkovi je známo, že byl člověkem zcela jednoznačných názorů, z nichž zřídkakdy slevil. Také si stál za myšlenkami, že komunismus byl špatný a nejdůležitější pro svět je svoboda a demokracie.