Národní archiv převzal dokumenty fondů na podporu Charty 77 z Norska a Dánska

Ve čtvrtek 11. října byly Národnímu archivu slavnostně předány dokumenty norského Fondu na podporu Charty 77 (Støttefondet for Charta 77) a dánského Dialogu s Chartou 77 (Dialog med Charta 77).

Obě organizace se před rokem 1989 podílely na shromažďování finančních prostředků na podporu československého disentu, medializovaly režimní represe a působily na západoevropské politiky a veřejně činné osobnosti. Současně spolupracovaly s dalšími lidskoprávními organizacemi, obzvláště s Nadací Charty 77 ve Švédsku, kterou založil jaderný fyzik a přední český exulant ve Skandinávii František Janouch. Z největších počinů lze uvést uspořádání celovečerního programu k příležitosti desátého výročí Prohlášení Charty 77 v lednu 1987 v Národním divadle v Oslu – byla uvedena hra Václava Havla Chyba, zazněly písně Karla Kryla a Jaroslava Hutky, byly recitovány překlady básní Jaroslava Seiferta. Během večera též se svými projevy vystoupili norský ministr zahraničí Knut Frydenlund a norský expremiér Kåre Willoch.

První část dokumentů přijeli osobně předat zakladatelé a dlouholetí členové obou organizací – norský knihovník v Universitetet i Sørøst-Norge a politický aktivista Frode Bakken, česko-norský spisovatel, překladatel a signatář Charty 77 Michael Konůpek a dánský lékař a politický aktivista Morten Nielsen. Dar převzali ředitelka Národního archivu dr. Eva Drašarová a dr. Jiří Křesťan, vedoucí 6. oddělení Národního archivu, kde bude sbírka uložena. K slavnostnímu aktu se též připojili norský velvyslanec Robert Kvile, historik a bývalý ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Vilém Prečan a překladatel, novinář a signatář Charty 77 Tomáš Vrba.

Při této příležitosti pohostil velvyslanec Kvile večer téhož dne ve své rezidenci ředitelku Národního archivu Evu Drašarovou a výše zmíněné hosty, jakož i evangelického faráře a mluvčího Charty 77 Miloše Rejchrta, socioložku, organizátorku důležitých kontaktů Charty 77 se zahraničím a současnou předsedkyni správní rady Nadace Charty 77 Jiřinu Šiklovou a architekta Jana Hájka, syna Jiřího Hájka z první trojice mluvčích Charty 77.

Zbylé dokumenty budou Národnímu archivu předány prostřednictvím ambasád.

O předání dokumentů informovala Česká televize ve své hlavní zpravodajské relaci Události i prostřednictvím svého zpravodajského webu ČT 24.

Pro zajímavost přinášíme ukázky dokumentů ze zmiňovaných fondů.

Předání dokumentů v Národním Archivu

zleva Vilém Prečan, Frode Bakken, Eva Drašarová, Robert Kvile, Morten Nielsen

Předání dokumentů v Národním Archivu 2

zleva Michael Konůpek, Jiří Křesťan, Vilém Prečan, Frode Bakken, Eva Drašarová, Robert Kvile