Provolání a petice Několik vět po 30 letech
Všechny sdělovací prostředky věnovaly Několika větám dosti velkou pozornost, takže v úvodu k následující dokumentaci nemusíme podrobně vysvětlovat, oč šlo. Také v literatuře najdeme mnoho, o čemž svědčí přiložená bibliografie. V 90. letech byl text Několika vět publikován ve skromných souborech dobových dokumentů z roku 1989.
Několik vět začalo být tematizováno v souvislosti s 15. výročím v roce 2004; například Mladá fronta Dnes v příloze Kavárna uveřejnila k tématu 26. 6. 2004 dva články (Jan Rejžek: Vždyť tenkrát šlo o pouhých několik vět..., Jiří Suk: Petice, kterou dějiny předběhly). Skutečnou konjunkturu tomuto tématu přineslo 20. výročí (2009). V internetovém magazínu Hospodářských novin byl uveřejněn 22. června 2009 rozhovor Petra Viziny s Alexandrem Vondrou. Velmi cenný a v mnohém objevný článek Petra Zídka v příloze Lidových novin z 29. 6. 2009 „Námět, scénář a režie: Václav Havel“ zde bohužel nemůžeme dát k dispozici, zájemce odkazujeme na příslušné knihovny. Téhož roku vydal Daniel Kaiser knihu Disident. Václav Havel 1936-1989, v níž je Několika větám věnována krátká podkapitola, vycházející především ze svědectví pamětníků (Jiří Křižan!). V následujícím roce pak vyšla fundovaná studie Jiřího Urbana Několik vět. Posledních pět měsíců komunistické diktatury petiční optikou, která čerpala – stejně jako článek Zídkův – už také z nově zpřístupněných dokumentů Archivu bezpečnostních složek a Národního archivu. Jeho studii v jistém smyslu doplnilo několik dokumentů, které v plném znění uveřejnil v roce 2011 Vilém Prečan jako součást svého příspěvku ve sborníku k 60. výročí zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa. V témže roce obhájila Pavla Rosinová bakalářskou práci Petice „Několik vět" a postihy za její rozšiřování; práce se opírá o předtím publikovanou literaturu, zejména o Urbanovu studii, přínosem bylo využití regionálního tisku. (Několikrát také cituje zmíněný Zídkův článek; omylem však jako autora uvádí J. Fingerlanda.)
V roce 2013 uveřejnil historik Jiří Suk monografii Politika jako absurdní drama. Václav Havel v letech 1975-1989. Zde na cca deseti stranách textu (začíná podkapitolou „Petice Několik vět – pokus o celonárodní referendum“) shrnul všestranně a v mnoha souvislostech vše podstatné o provolání a petičním hnutí Několik vět. Sukův text rovněž upozornil na některé další prameny. Četbou této pasáže z citované knihy by měl začít každý, kdo se zajímá o historický význam Několika vět.
(Faksimile dokumentu uloženého v archivu Knihovny Václava Havla, reg. č. 1-27.1)
Smysl provolání a petičního hnutí vyložil Václav Havel ve sdělení Ivanu Medkovi do Vídně, napsaném ještě před uveřejněním Několika vět. Stručně řečeno šlo iniciátorům o toto:
- Provoláním mělo vyvrcholit období probouzení československé veřejnosti, jak se projevilo v podpisových akcích za propuštění aktivistů uvězněných v průběhu Palachova týdne v ledu 1989.
- Nemělo však už jít o obranu proti konkrétnímu bezpráví, nýbrž o vyjádření politického postoje společnosti.
- Akce neměla být záležitostí disidentů či kulturních pracovníků, ale všech občanů, provolání mělo být peticí trvale otevřenou k podepisování všem občanům. Iniciátoři očekávali, že půjde o masovou záležitost, svým způsobem národní referendum.
- Provolání mělo připomínat 2000 slov v roce 1968, jak ostatně naznačoval jeho název.
Někdy v létě 1989 načrtl Václav Havel schéma žádoucího sborníku o Několika větách. Vlastnoručně psaný text, zabavený při domovní prohlídce u Alexandra Vondry, se zachoval ve vyšetřovacím spise StB. Uvádíme jej doslova:
„Kdyby se našel nějaký nadšenec – dobrovolník, bylo by dobré, kdyby předběžně chystal sborník o Několika větách.
Atd. atd. Termínovat to třeba k 1. září a vydat v samizdatu (pro historii). Našel by se člověk schopný se tomu věnovat? (Plný úvazek) To celé je námět k úvaze – V. H.“ |
(ABS, V 42391 MV, 1. sv., l.114)
Takový sborník tehdy nevznikl a nic podobného, např. pramennou edici k danému tématu, nemáme dodnes, ačkoli by mohla být oproti Havlovým představám bohatší o zpřístupněné dokumenty z fondu ÚV KSČ (NA Praha) a z pramenů FMV a bezpečnostních složek. Následující dokumentace je příspěvkem k jejímu vzniku, pokud se takového úkolu nějaký „schopný člověk“ ujme.
Členěna je takto:
1. Komunikace Václava Havla s Ivanem Medkem a redaktorem čs. vysílání Rádia Svobodná Evropa Milanem Schulzem, jak postupovat při zveřejňování textu a jmen signatářů Několika vět. Sem zařazujeme rovněž vzpomínku Libuše Šilhánové na I. Medka v souvislosti s petiční akcí Několik vět a záznamy dvou vysílání RSE.
- Dopis V. Havla I. Medkovi (5/1989)
- Dopis V. Havla M. Schulzovi (7/1989)
- Vzpomínka Libuše Šilhánové na I. Medka
- Z rozhovoru V. Havla v RSE 15. 7. 1989
- Rozhovor P. Pospíchala s V. Havlem a S. Vondrou o petičním hnutí Několik vět v RSE 25. 7. 1989
2. Výňatky z Denních situačních zpráv (DSZ) Federálního ministerstva vnitra a II. správy SNB. Zde se informace o Několika větách objevují až 21. 6. 1989, celý text provolání, zasílaný na vědomí několika členům a kandidátům PÚV KSČ, je obsažen v DSZ FMV z 27. 6. 1989. Studium osobních svazků StB vedených na „nepřátelské osoby“ pravděpodobně ukáže, že bezpečnostní složky režimu měly informace o akci již před těmito daty.
3. Prameny z fondu ÚV KSČ v Národním archivu; první dokument tohoto druhu je datován 28. 6. 1989, ještě před uveřejněním provolání v RSE.
- Usnesení 123. schůze předsednictva ÚV KSČ (30. 6. 1989)
- Dálnopis ÚV KSČ (28. 6. 2019)
- Dálnopisy ÚV KSČ (7. 7. 1989)
- Vnitrostranická informace 78 (20. 7. 1989)
- Vnitrostranická informace 79 (10. 8. 1989)
- Informace o bezpečnostní situaci a dalších úkolech v boji proti vnitřním nepřátelům (17. 8. 1989)
4. Výběr článků Rudého práva, které byly publikovány v rámci propagandistické kampaně proti petiční akci. První z nich, nazvaný Kdo seje vítr, byl uveřejněn 30. 6. 1989, ještě před zasedáním 123. schůze předsednictva ÚV KSĆ, kde se tento orgán zabýval Několika větami poprvé.
- Kdo seje vítr (Rudé právo 30. 6. 1989)
- Co mají za lubem? (Rudé právo 1. 7. 1989)
- Zpráva ze zasedání předsednictva ÚV KSČ (Rudé právo 1. 7. 1989)
- Hovoříme s ministrem vnitra ČSSR Františkem Kinclem: Účinně chránit zájmy společnosti (Rudé právo 3. 7. 1989)
- Podporujeme přestavbu, odmítáme destrukci (Rudé právo 4. 7. 1989)
- Podrobnosti k závažným trestným činům (Rudé právo 4. 7. 1989)
- Co odhalil dopis z Mnichova. Scénář a režie Několika vět (Rudé právo 22. 7. 1989)
- Co chtějí? Komu že máme vrátit stát? (Rudé právo 29. 7. 1989)
- Lež má krátké nohy... (Rudé právo, 1. 8. 1989)
5. Výběr dokumentů z třísvazkového vyšetřovacího spisu StB V42391 MV uloženého v Archivu bezpečnostních složek, a to:
Svazek 01: Kromě seznamu spisů ve svazku a usnesení o zahájení trestního stíhání z 26. července 1989 (trestný čin „pobuřování“) především protokoly o domovních prohlídkách u A. Vondry, S. Devátého, J. Urbana a J. Křižana, znalecký posudek rukopisných textů V. Havla, zabavených při domovních prohlídkách, a korespondence Havla s Vondrou.
Svazek 02: Kromě seznamu 92 výslechových protokolů obsažených ve spisu text výslechového protokolu V. Havla (domovní prohlídka u něho nebyla vykonána), Jiřího Křižana, Alexandra Vondry a tři výslechové protokoly Jana Urbana.
Svazek 03: Zpráva o stavu vyšetřování k 31. 7. 1989, plán dalšího postupu, přípis redakce Rudého práva, usnesení o domovní prohlídce u A. Vondry a kopie protokolu o výslechu V. Havla.
(ABS, V42391 MV, sv. 1)
6. Dobové zpravodajství ČSTV
Na internetovém portálu totalita.cz jsou k dispozici přepisy režimního televizního zpravodajství o Několika větách z 30. 6., z 6., 12. a 22. 7. a ze 7. 8. 1989.
- petice Několik vět - pátek 30. června 1989 objektivem televizního zpravodajství
- petice Několik vět - čtvrtek 6. července 1989 objektivem televizního zpravodajství
- petice Několik vět - středa 12. července 1989 objektivem televizního zpravodajství
- petice Několik vět - sobota 22. července 1989 objektivem televizního zpravodajství
- petice Několik vět - pondělí 7. srpna 1989 objektivem televizního zpravodajství
7. Zprávy pražských velvyslanectví západních států.
Podrobnější studium zůstává jako desideratum. Zatím byly prostudovány pouze depeše velvyslanectví Spolkové republiky Německo. První zpráva tohoto druhu je z 5. 7. 1989, o několik dní později poslalo velvyslanectví do Bonnu překlad Několika vět označených jako „manifest“.
8. Není nezajímavé poslechnout si úryvek z proslulého projevu Miloše Jakeše, který je k dispozici rovněž na internetu.
9. Dochovaly se dva rozsáhlé soubory podpisových archů Několika vět, a to v archivu Knihovny Václava Havla (dar Jiřího Křižana) a v Archivu Národního muzea (dar Alexandra Vondry). Právě tohoto souboru hojně využil Jiří Urban k ilustracím své studie.
Ohlas provolání Několik vět a petiční akce v zahraničních médiích a v Polsku, Maďarsku i v dalších zemích sovětského bloku nebyl dosud jako speciální téma zkoumán. V telegramu čs. velvyslance Spáčila v Bonnu z 21. 7. 1989 se mj. uvádí, že „pamflet Několik vět“ byl zveřejněn v plném znění v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung 11. 7. 1989, včetně jmen 31 signatářů. (AMZV Praha, Telegramy došlé, 1989, sv. 28)
Z internetového portálu Knihovny Václava Havla jsme si dovolili vypůjčit toto oznámení:
Diskuse k 30. výročí petice Několik vět on-line 18/06/19 Vážení přátelé, debatu, která se konala v Knihovně Václava Havla u příležitosti 30. výročí petice Několik vět a byla věnována akcím proti komunistickému režimu na konci osmdesátých let, můžete sledovat živě na webu České televize. |
Děkujeme všem, kteří nám pomohli s předmětnou dokumentací, jakož i archivům, které daly souhlas k uveřejnění pramenů z jejich fondů.